Tasarımcılara Tavsiyeler

TASARIM ÜCRETLERİ NE OLMALI ?

Biliyorsunuz ki her şey zamlanmakta. Fakat tasarım hizmetleri yıllardır aynı fiyatlarda veriliyor. Sizler bulunduğunuz yıldaki enflasyona göre harcama yapıp 10 yıl öncesinin ücretlerini kazanmayı hedeflememelisiniz.  Fuar sektöründe her şeye ( Zemine, elektriğe, temizliğe, suntaya vs ) zam geliyor, fakat tasarım hizmetleri hala aynı. 

Bu durum tasarımcıların günlerce çalışıp çok ucuz kazançlar elde etmesini sağlıyor. 

Bütün tasarımcılar aynı bilince sahip olursa tasarımcılar çok daha rahat şartlarda çalışırlar. 

Bizim tavsiyemiz tasarımlarda m² ücreti en az   2,5   TL olmalıdır. Yani 100m² olan bir tasarım en az 250 TL olmalıdır. 

Tabi stant m² büyüdükçe daha uygun ücretler verebilirsiniz. Böylece dengelemiş olursunuz.

Ahşap, Modüler, Maxima, Truss gibi farklı kategorideki tasarımların ücretlerini de kolaylığına göre belirleyebilirsiniz.

ÖLÇÜLENDİRME ÜCRETİ

Kritik noktalardan birisi de tasarımını yaptığınız standın ölçülendirmesini de ücretli yapmalısınız.

Ölçülendirme ayrı Tasarım ayrı ücret alınmalıdır. 

Tabi sabit bir ölçülendirme hizmeti yayınlayıp bütün ölçülendirmeleri aynı fiyattan da yapabilirsiniz. Yani 100 TL bir ölçülendirme hizmeti yayınlarsınız. Müşterileriniz sizden ölçülendirme istediğinde bütün müşterilerinize tek bir link gönderebilirsiniz.  Veya 100m² ye kadar 200TL  /  100m² – 200m² arası 350 TL gibi 2 ayrı ölçülendirme hizmeti yayınlayabilirsiniz. Tamamen sizin seçeneğiniz.

Ölçülendirme hizmeti ister Autocad ister Photoshopta olsun farketmez.

Sonuç olarak ölçülendirme için de uzun saatler harcamaktasınız.

Yani Tasarım hizmeti verdiyseniz Ölçülendirme de ücretli olmalıdır. Çünkü ölçülendirme yapılacaksa stant firma tarafından müşteriye satılmış demektir. 

Veya yayınladığınız bir hizmete extra hizmet ekleyebilirsiniz. Menüde Tasarımcı Hizmetleri sekmesinde Extra Hizmetler bölümü mevcuttur. Extra hizmetler bölümünden ek hizmet oluşturup yayınladığınız hizmetlere ekleyebilirsiniz. Yani Örneğin bir tasarım hizmeti yayınladınız 100 TL, extra ölçülendirme hizmeti eklediniz 75 TL. Müşteriniz eğer kendisi için uygunsa hizmetinizi satın alırken extra hizmetinizi de işaretler ve toplam 175 TL öder. Ölçülendirme hizmetinizi de garanti etmiş olursunuz.

REVİZYON ÜCRETİ

Ayrıca revizyon konusu da önemli.

Tasarım hizmeti yayınladığınızda, hizmet içeriğinde revizyon sınırı belirlemelisiniz. Örneğin 3 Revizyon hakkı mevcuttur.

Eğer firma hizmetinizi satın aldı ve revize hakkını doldurduysa çözüm mevcut.

Revizyon hizmeti yayınlamalısınız. Örneğin Tasarım revizyon hizmeti 50 TL.  Ve müşterinize revizyon hizmetinizi gönderirsiniz. Satın alır ve revizyonunu gerçekleştirirsiniz.  Bütün revizyon isteyen müşterilerinize yayınlamış olduğunuz revizyon hizmet linkinizi gönderirsiniz. 

Veya Menüdeki Tasarımcı Hizmetleri sekmesinden Extra Hizmetler bölümünden ek hizmet oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz extra hizmeti yayınladığınız tasarım hizmetine eklersiniz. Örneğin 100 TL bir tasarım hizmeti yayınlıyorsunuz, yayınlarken extra hizmet olarak + 2 Revize 75 TL olarak yayınlarsınız. Müşteriniz hizmetinizi satın alırken isterse O extra hizmetinizi de işaretler satın alır. Yani 100 TL tasarım ücreti 75 TL extra revizyon hakkı satın almış olur. Toplam 175 TL Öder.

ETKİN PROFİL KULLANIMI

Profilinizi ve hizmetlerinizi etkin şekilde kullanmalısınız. 

Profilinizi ve hizmetlerinizi hazırladıktan sonra  sizden ilk defa tanıştığınız site dışından tasarım isteyenlere hizmet linklerinizi gönderebilirsiniz.  Çünkü yeni tanıştığınız kişilerin veya firmaların size ödeme yapıp yapamayacağı hakkında bilginiz olmayabiliyor. Fuar sektöründe risk teşkil eden bir durum. 

Bu yüzden hizmetinizi isteyen firmaya linkinizi gönderirseniz tasarım hizmeti almak için önce ödeme yapmak zorundadır.  Böylece kendinizi garanti altına almış olursunuz. 

Ayrıca sosyal medyada da profilinizi paylaşarak daha çok tasarım işi alma imkanınız doğar. 

Aynı zamanda site üzerinden ne kadar hizmet verirseniz o kadar tanınırlığınız artar. Algoritma tarafından ayın tasarımcıları alanında görünürsünüz. Ayın tasarımcıları alanı 2 ay içinde açılacak. 

YURT DIŞINA ÇALIŞMAK

Yurt dışına bir kaç ay içinde açılmış olacağız. Size yurt dışı için panelinizde bilgi vereceğiz. 

Yurt dışı için müjde verdiğimizde yurt dışına özel hizmetler yayınlamalısınız. Hizmet ismi ve içeriği ingilizce olmalıdır.

Yurt dışı için yayınlayacağınız hizmet ücreti farklı olmalıdır. Türkiye’de 100 TL yapıyorsanız, yurt dışında 300 TL gibi olmalıdır.

Ayrıca hizmetinizin yurt dışı olduğunu belirtmek için hizmet yayınlarken konumunuz bölümünden ülke seçmelisiniz. Global seçeneğini seçebilirsiniz.

PAKET SATIN ALMALI MIYIM ?

Sitemizi sınırlı özelliklerle kullanmak ücretsiz.

Freelance Fuar tasarımcılarının tek platformu olduğu için bütün fuar firmaları sizleri sitemiz üzerinde kolayca bulabilecekler.

Fakat daha çok hizmet yayınlama, teklif verme veya öne çıkarma kredileri için paket satın almalısınız.

Paketler uygun fiyatlardadır. Kazandıkça paketinizi yükseltebilirsiniz.

Sizlere iyi hizmet verebilmemiz için global reklam giderlerimiz, sunucu giderlerimiz, şirket giderlerimiz, vergiler, ödeme sistemleri giderleri gibi bir çok gider kalemini finanse etmek zorundayız.